ltzh-CNenfrdeplrues

visainfo.lt – visa informacija vienoje vietoje! Įmonių ir verslo info gidas kompiuteryje ir telefone

Ksilitolis: kokia kramtomosios gumos su ksilitoliu nauda burnos sveikatai?

Ksilitolis: kokia kramtomosios gumos su ksilitoliu nauda burnos sveikatai?  Ksilitolis: kokia kramtomosios gumos su ksilitoliu nauda burnos sveikatai?

Ksilitolis – saldiklis, natūraliai gamtoje randamas organinis junginys. Gaunamas iš lapuočių medžių medienos (daugiausia beržų), medvilnės sėklų, kukurūzų. Randamas uogose, vaisiuose, daržovėse ir grybuose. Metabolizmo metu jis susidaro net ir žmogaus organizme.

Manoma, kad ksilitolis efektyviau nei fluoras apsaugo dantis nuo karieso. Produktų su ksilitoliu būna įvairių: kramtomoji guma su ksilitoliu, burnos pastilės su ksilitoliu, purškalai, skalavimo skysčiai, dantų pastos, cukraus pakaitalas kepiniams ir kaip saldikliai.

Ksilitolio, profilaktinės priemonės dantų priežiūrai, istorija

Prieš 50 metų Suomijoje buvo atliktas tyrimas, kurio metu siekta išsiaiškinti cukraus, fruktozės ir ksilitolio poveikį dantims. Grupė tiriamųjų buvo padalinta į tris dalis. Viena grupė mitybos dietoje naudojo cukrų, kita grupė naudojo fruktozę, trečioji – ksilitolį. Jų dantų būklė įvertinta prieš tyrimą ir praėjus dvejiems metams po jo. Pacientų grupėje, kuri vartojo cukrų, dantų ėduonis buvo progresuojantis. Grupėje, kuri vartojo fruktozę, dantų ėduonis buvo mažiau progresuojantis. Grupėje, kuri vartojo ksilitolį, dantų ėduonies neužfiksuota. Kadangi  keisti žmonių įpročius ar taikyti dietą gana sudėtinga, nuspręsta ksilitolį dėti į kramtomąją gumą, kuri Suomijoje populiari iki šiol.

Ksilitolio poveikis

Ksilitolis turi antibakterinį poveikį, apsaugo dantis, skatina seilių išsiskyrimą bei padeda atstatyti burnos mikroflorą. Suardo bakterijų kolonijas ant dantų paviršiaus ir taip sumažina apnašų susidarymą ir skatina dantų remineralizaciją.

Ksilitolio nevirškina Streptcoccus mutans bakterijos, kurios ir yra vienos iš pagrindinių dantų ėduonies sukėlėjų. S.mutans negali nei virškinti, nei pašalinti ksilitolio, todėl negali išskirti į burną rūgščių medžiagos apykaitos produktų, sukeliančių burnos pH mažėjimą. Tai ir sąlygoja ėduonies atsiradimą. Tyrimai rodo, kad ksilitolis sumažina streptococcus mutans (S. mutans) bakterijų kiekį ir pieno rūgštį, kurią jos gamina. Ši rūgštis ardo dantų emalį ir neleidžia vykti remineralizacijai.

Dar vienas ksilitolio privalumas – jis nėra labai kaloringas ir cukriniu diabetu sergantiems žmonėms nestimuliuoja insulino gamybos.

Kramtomoji guma su ksilitoliu padidina seilių išsiskyrimą, kurios puikiai remineralizuoja dantis. Gumos su ksilitoliu efektyvumas priklauso nuo to, kaip dažnai ji vartojama. Vartojant vieną ar du kartus per dieną, labai efektyvu nebus. Jei kramtoma 3–5 kartus po 5–20 min per dieną, tokia guma sumažina ėduonies tikimybę 80%. Ksilitolio gumoje turi būti ne mažiau kaip 50%, kitaip jo teigiamo poveikio nepavyks pasiekti, jis bus tik kaip saldiklis. Rinkdamiesi kramtomą gumą su ksilitoliu, būtinai patikrinkite, kiek ksilitolio yra gumos sudėtyje.

Pasidalink:

Įmonių straipsniai, naujienos, akcijos ir specialistų patarimai

  • Numatytas
  • Antraštė
  • Data
  • Atsitiktiniai
įkelti daugiau visų įkėlimui laikykite nuspaustą SHIFT klavišą įkelti visus