ltzh-CNenfrdeplrues

visainfo.lt – visa informacija vienoje vietoje! Įmonių ir verslo info gidas kompiuteryje ir telefone

Grindinis šildymas ir vėsinimas: efektyvus būsto temperatūros reguliavimas

Grindinis šildymas ir vėsinimas: efektyvus būsto temperatūros reguliavimas Grindinis šildymas ir vėsinimas: efektyvus būsto temperatūros reguliavimas

Šildomos grindys jau nuo Antikos laikų buvo žinomos kaip priemonė patalpoms šildyti. Tobulėjant technikai ir naudojamoms medžiagoms, jos tapo įprastu ir visiems prieinamu būsto šildymo būdu. Panelinio šildymo ir panelinio vėsinimo sistema tampa vis reikšmingesnė naujai statant ar renovuojant seną būstą.

Panelinis arba paviršinis šildymas – tai toks šildymas, kai šildymui naudojamos ne tik grindys, bet ir kiti vidaus paviršiai, pvz., sienos. Be to, tuos pačius paviršius vasarą galima panaudoti patalpoms vėsinti. „Oventrop“ pristato inovatyvius, lengvai pritaikomus komponentus ir sprendimus grindinio šildymo ir vėsinimo sistemoms. 

Ši klimato komforto palaikymo sistema gali taupyti energiją tiek šildant, tiek pakaitomis šildant ir vėsinant. Viena vertus, temperatūros palaikymui patalpoje, lyginant su pagal patalpos perimetrą išdėstytais radiatoriais, panaudojami žymiai didesni energijos mainų paviršiai. Dėl to tiek šildant, tiek vėsinant į grindis paduodamo vandens temperatūra nedaug skiriasi nuo patalpos temperatūros (šildant apie 35°C vietoj 70°C, o vėsinant ji ne žemesnė nei 16°C). Be to, kuo žemesnė tiekimo vamzdynuose (stovuose) cirkuliuojančio šilumnešio temperatūra, tuo mažesni energijos nuostoliai į aplinką. Taip pat, galima naudoti energiją taupančius šilumos ir šalčio šaltinius, pvz., žemos temperatūros ir kondensacinius katilus bei šilumos siurblius. Vėsinant – šulinių vandens vėsą. Dar viena energijos taupymo neatsisakant komforto galimybė – sumažinti normalią patalpos temperatūrą nuo įprastinių 22°C iki 20°C. Paviršių šildymas, lyginant jį su kitomis šildymo sistemomis, turi beveik idealų „šildymo profilį“.

Grindinis šildymas ir vėsinimas: efektyvus būsto temperatūros reguliavimas


Šiluma patalpoje pasiskirsto tolygiai, todėl  subjektyviai jaučiama temperatūra yra 1–2 laipsniais aukštesnė nei faktinė. Tačiau, kai patalpos temperatūra sumažinama 1–2 laipsniais, papildomai galima sutaupyti nuo 6 iki 12 proc. energijos. Be to, paviršių šildymas sukelia mažiau dulkių nei radiatoriai,o sausos grindys apsaugo nuo alergiją sukeliančių bakterijų, erkučių bei grybų sporų.

Įrengiant panelinio šildymo sistemas, reikia atsižvelgti į tam tikrus specifinius reikalavimus.

Į grindis paduodamo šilumnešio temperatūra neturi viršyti 55°C. Priešingu atveju greitai viršijamas grindų paviršiaus temperatūrinis diapazonas 26–31°C, reikalingas ir pakankamas komfortabiliai 18–24°C patalpos temperatūrai palaikyti. O didelis temperatūrų skirtumas betoninio sluoksnio skerspjūviu gali sukelti jo trūkinėjimą net ir kai yra plastifikuojančių priedų. Radiatoriniam šildymui tokių apribojimų nėra, todėl tuomet, kai šildymas radiatorinis ar kombinuotas, būtina riboti į grindis paduodamo srauto temperatūrą. Tam naudojami įvairūs trijų arba keturių eigų maišytuvai su elektrinėmis arba termostatinėmis pavaromis. Vis dažniau sistemos surenkamos ne iš atskirų detalių, o iš atskirų mazgų, dar vadinamų armatūrų grupėmis. Taip sutaupoma daug laiko, išvengiama daugelio montavimo klaidų. Tokiuose mazguose atskiri komponentai yra optimaliai suderinti tarpusavyje.

Tam, kad šildymo sistema prie šildymo katlilo būtų prijungiama greitai, siūlomos pilnai sukomplektuotos kompaktiškos armatūrų grupės „Regumat“ su trieigiais arba ketureigiais, elektroninėmis pavaromis valdomais ventiliais.  Taip pat gaminama į grindis tiekiamo srauto temperatūrai stabilizuoti skirta armatūrų grupė „Regumat F-130“, valdoma be pašalinės energijos, t.y., termostatinio reguliatoriaus pagalba, kurio jutiklis yra paduodamame sraute. Temperatūros reguliavimo ribos – 20–50°C.

Grindinis šildymas ir vėsinimas: efektyvus būsto temperatūros reguliavimas

Į grindis tiekiamo vandens temperatūrą galima reguliuoti ir betarpiškai prie kolektoriaus, kai tam tikru santykiu sumaišomi iš šilumos šaltinio į grindis paduodamas karštas ir grindyse atvėsęs grįžtantis šilumnešiai.

Grindinis šildymas ir vėsinimas: efektyvus būsto temperatūros reguliavimas

Reguliavimo mazgas „Regufloor H“  tinka sistemoms iki 15 kW arba 200 m², kai šilumos poreikis yra apie 75 W/m².

Apsaugai nuo perkaitimo visuose reguliavimo mazguose naudojamas apsauginis temperatūros ribotuvas. Viršijus nustatytą į grindis tiekiamo vandens temperatūrą, jis atjungia siurblį. Taip sustabdoma šilumnešio cirkuliacija grindyse ir išvengiama paviršiaus perkaitimo. Paprastai nustatoma 5 laipsniais už temperatūros reguliatoriaus aukštesnė temperatūra.

Svarbiausias šildomų grindų elementas – vamzdis. Jis paklojamas, o po to užliejamas betono sluoksniu.

Grindų šildymui naudojamas vamzdis turi atitikti šiuos reikalavimus:

 • jis turi būti ilgaamžis, t.y., jo ir visos šildomų grindų sistemos tarnavimo laikas turi sutapti;
 • vamzdžio vidinis paviršius neturi būti šiurkštus tam, kad hidraulinis pasipriešinimas būtų kuo mažesnis;
 • jį galima lengvai formuoti, t.y., suteikti sudėtingas formas jo nepakaitinus;
 • turėti apsaugą nuo difuzijos, t.y., pro jį į šildymo sistemą negali patekti deguonis;
 • turėti nedidelį išilginio plėtimosi koeficientą;
 • turi būti lengvas, tam kad vienas montuotojas lengvai galėtų pakelti vieną vamzdžio ritinį, reikalingą be sandūrų pakloti 20–25 m² kontūrą;
 • atsparus korozijai ir mineralinių nuosėdų formavimuisi ant vamzdžio vidinių paviršių;
 • jį būtų galima prijungti prie bet kokių šilumos tiekimo ir paskirstymo sistemų.

Šiuos reikalavimus atitinka daugiasluoksnis (PE-X/Al/PE-X) vamzdis. Be to, tokio tipo vamzdį galima universaliai naudoti tiek grindų šildymo, tiek ir radiatorinėse šildymo bei vandentiekio sistemose.

Tam, kad vamzdis būtų išdėstytas tolygiai visame paviršiaus plote, naudojama keletas vamzdžio tvirtinimo ir klojimo būdų. Be jau atgyvenusio vamzdžio tvirtinimo prie armatūros tinklo, kai vamzdis prie jo pririšamas, galima rinktis vieną iš šių vamzdžio klojimo sistemų.

Sistema su profiliuota (gumbuota) plokšte. Ja sudaro gumbuota vamzdžio tvirtinimo plokštė, padengta drėgmę izoliuojančia plėvele su integruota šilumine ir garso izoliacija iš putų polistirolo arba be jos. Jei naudojama tvirtinimo plokštė be integruotos šiluminės ir garso izoliacijos, tuomet pastaroji montuojama papildomai. Šios sistemos privalumas toks, kad dirbant su ja, vamzdį tiksliai nustatytu atstumu gali pakloti vienas žmogus, nenaudodamas papildomų tvirtinimo priemonių ir instrumentų.

Grindinis šildymas ir vėsinimas: efektyvus būsto temperatūros reguliavimas

Naudojant virtinimo smeigėmis sistemą, vamzdis prie išlankstomų arba išvyniojamų plokščių tvirtinamas smeigių pagalba. Tai – plokštė iš polistirolo, padengta hidroizoliacine plėvele iš polipropileno, ant kurios pažymėtas klojimo tinklelis. Smeigės prie plokštės tvirtinamos specialiu įrankiu.

Grindinis šildymas ir vėsinimas: efektyvus būsto temperatūros reguliavimas

Sistema sausam grindų šildymui įrengti gali būti kombinuojama ne tik su sausai įrengiamų grindų elementais, pvz., Farmacell plokštė, bet ir su įprastinėmis betoninėmis grindimis bei grindimis iš savaime išsilyginančio betono. Pagrindo elementas yra iš 25 mm storio putų polistirolo. Jis tarnauja ir kaip šiluminė izoliacija, ir kaip laikantysis elementas atskiroms šilumai laidžioms plokštelėms. Specialiai išdėstyti grioveliai pagrindo elemente įgalina pakloti daugiasluoksnį 14x2 mm vamzdį vingiuotai arba dvigubos lygiagrečios formos spirale. Dėl mažo plėtimosi koeficiento rekomenduojama vietoj PE-X plastikinio vamzdžio naudoti daugiasluoksnį vamzdį. Plokštelės iš 0,5 mm storio cinkuotos skardos idealiai perduoda šilumą grindų paviršiui. Dėl plokštelėse iš anksto išštampuotų lūžio vietų galima optimaliai, beveik be pjaustymo, įrengti sistemą.

Grindinis šildymas ir vėsinimas: efektyvus būsto temperatūros reguliavimas

Sistemą su tvirtinimo gnybtų juosta sudaro juosta iš polipropileno su lipniu pagrindu. Sistema tvirtinama prie išlankstomų arba išvyniojamų izoliacinių plokščių (kaip ir tvirtinimo smeigėmis atveju). Dėl lipnaus tvirtinimo gnybtų juostos pagrindo vamzdžius galima tvirtinti nepažeidžiant laikančiosios plokštės. Tvirtinimo gnybtų juostą kaištinių sujungimų pagalba galima prailginti. Dėl ypatingos tvirtinimo gnybtų juostos geometrinės formos vamzdis būna pilnai apsuptas betono. Sausai įrengiant panelinius šildymo arba vėsinimo paviršius, dėl juostoje esančių kiaurymių jie kaisčių pagalba patogiai tvirtinami prie sienos. 

Grindinis šildymas ir vėsinimas: efektyvus būsto temperatūros reguliavimas

Pastaruoju metu vietoje sąvokos „šildomos grindys“ vis dažniau vartojama sąvoka „paviršių šildymas“ arba "vėsinimas", nes tuo pačius paviršius galima panaudoti tiek patalpos šildymui, tiek vėsinimui. Pastaruoju atveju vietoj karšto vandens vamzdžiais cirkuliuoja šaltas vanduo. Toks vėsinimo būdas dar vadinamas „švelniu“ arba „lėtu“. Lyginant su klasikinėmis patalpų vėsinimo sistemomis, kai vėsinamo efekto pasiekiama dėl oro mainų patalpose, šio būdo privalumas toks, jog neatsiranda pašalinių efektų: skersvėjo, sukylančių dulkių ir triukšmo.  Be to, energijos mainai tarp žmogaus ir mainų paviršiaus vyksta spinduliniu būdu, o tai atitinka natūralius žmogaus kūno poreikius. Tam, žinoma, labiau tinka sienų paviršiai, nes, skirtingai nei grindų, nėra tiesioginio žmogaus kontakto su šildymo (aušinimo) paviršiumi. Dėl to sienos paviršiaus temperatūra, lyginant su grindimis, gali būti šiek tiek aukštesnė. Siekiant komforto, rekomenduojama, kad ji nebūtų aukštesnė nei 35 °C. Taip pat rekomenduojama vamzdį kloti viengubai vingiuotai (meandro formos).

Grindinis šildymas ir vėsinimas: efektyvus būsto temperatūros reguliavimas

Kai sistema kintamai aprūpinama karštu arba šaltu vandeniu, reikia kontroliuoti ne tik į panelinio šildymo, bet ir į panelinio vėsinimo paduodamo srauto temperatūrą. Tam firma „Oventrop“ siūlo reguliavimo mazgą „Regufloor HC“, kuris ir vėsinant palaiko pastovią į sistemą paduodamos terpės temperatūrą. Treigį ventilį šiuo atveju valdo elektromotorinė trijų padėčių pavara (24 V). Iš elektroninio patalpos termostato ji gauna signalus šildyti arba vėsinti. Tam kad vėsinant vamzdžiai nepradėtų rasoti , t.y., nesusidarytų kondensatas, ant paduodamo srauto atšakos įrengiamas rasos taško daviklis (baltos spalvos), kuris prireikus pilnai atidaro mazgo apvadą tam, kad į sistemą nepatektų šaltas vanduo.

Grindinis šildymas ir vėsinimas: efektyvus būsto temperatūros reguliavimas

Dažnai naujai statant arba renovuojant būstą, įrengiant šildomas grindis, apsiribojama tik keliomis patalpomis, pvz., vonia, virtuve, prieškambariu ir pan. Tuomet vietoje taip vadinamos kolektorinės šildomų grindų sistemos su atskiru siurbliu pakanka įrengti vieno kontūro šildomas grindis, kombinuojant jas su radiatoriniu šildymu.

Grindinis šildymas ir vėsinimas: efektyvus būsto temperatūros reguliavimas

Todėl firma „Oventrop“ siūlo į sieną įmontuojamą mazgą „Unibox“. Atsižvelgiant į  šildomų grindų reguliavimo būdą, jis gali būti trejopas: su grįžtančio srauto ribotuvu, kurio pagalba kontroliuojama grindyse cirkuliuojančio vandens temperatūra, su termostatiniu ventiliu, kurio pagalba cirkuliacija grindų kontūre reguliuojama pagal patalpos temperatūrą, arba naudojama šių dviejų tipų kombinacija. Šis mazgas gali būti naudojamas patalpoms iki 20 m² arba cirkuliaciniam kontūrui iki 100 m, kuomet vamzdžio vidinis skersmuo yra apie 12 mm.

„Oventrop“ yra vienas namo inžineriniams sprendimams skirtos įrangos ir sistemų gamybos lyderių Europoje, užimantis tvirtas pozicijas šiose srityse: šildymo (šildymas skystuoju kuru, dujinis šildymas, saulės šiluminė technika, paviršių šildymas ir kt.), kondicionavimo ir vidaus santechnikos sistemų (geriamasis vanduo). Šildymo, santechnikos ir pramonės sritims įmonė siūlo platų, daugiau nei 4 000 gaminių, asortimentą. „Oventrop“ produkcija yra tiekiama į daugelį pasaulio šalių. Visi „Oventrop“ gaminiai ir sistemos atitinka aukščiausius kokybės standartus. Gaminių aukštos kokybės pagrindas – tai kruopštumas gamybos metu ir šiuolaikiška technika. Kompanija viena iš pirmųjų buvo sertifikuota pagal DIN-EN-ISO 9001

Oventrop GmbH & Co. KG atstovas Lietuvoje

Daugiau informacijos:

www.oventrop.com/lt-LT

Oventrop GmbH & Co. KG atstovas Lietuvoje infopuslapis

Pasidalink:

Įmonių straipsniai, naujienos, akcijos ir specialistų patarimai

 • Numatytas
 • Antraštė
 • Data
 • Atsitiktiniai
įkelti daugiau visų įkėlimui laikykite nuspaustą SHIFT klavišą įkelti visus