visainfo.lt – visa informacija vienoje vietoje!

CE ženklinimas ELEKTROTECHNINIŲ GAMINIŲ SERTIFIKAVIMO CENTRE

CE ženklinimas - ELEKTROTECHNINIŲ GAMINIŲ SERTIFIKAVIMO CENTRAS CE ženklinimas - ELEKTROTECHNINIŲ GAMINIŲ SERTIFIKAVIMO CENTRAS

ELEKTROTECHNINIŲ GAMINIŲ SERTIFIKAVIMO CENTRAS, UAB (EGSC)

„Naujojo požiūrio” direktyvos: Europos sąjungos bendrosios rinkos pamatas yra laisvas prekių judėjimas. Tai įgyvendinti padeda reguliavimo metodika, nustatanti esminius gaminiams keliamus reikalavimus. Į juos turi atsižvelgti ir Lietuvos gamintojai, importuotojai ir eksportuotojai, norintys palaikyti verslo ryšius su kitomis Europos Sąjungos šalimis.

Nuo 1985 m. reikalavimus gaminiams Europos Sąjungoje reglamentuoja „Naujojo požiūrio” direktyvos, pakeitusios prieš tai galiojusias labai išsamias ir techniškas „Senojo požiūrio” direktyvas. „Naujuoju požiūriu” vadinamas techninio derinimo ir standartų kūrimo būdas atveria vartus technologijų pažangai ir lankstumui kuriant bei įgyvendinant direktyvų reikalavimus. Vadovaujamasi tokiais principais:

• „Naujojo požiūrio” direktyvos nustato tik esminius reikalavimus, kuriuos turi tenkinti į ES rinką tiekiami gaminiai, t.y., tiksliai nurodo pageidautinus rezultatus, kurie privalo būti pasiekti, tačiau nenurodo, kaip tai padaryti. Gamintojas turi teisę rinktis techninius sprendimus. Visgi esminiai reikalavimai yra privalomi.

• Direktyvų esminius reikalavimus atitinkančias gaminių technines charakteristikas apibrėžia standartai. Darniuosius standartus rengia atitinkamos Europos standartizacijos institucijos (CEN, CENELEC, ETSI). Darniųjų standartų taikymas yra neprivalomas, ir gamintojas, siekdamas, kad gaminys tenkintų teisės aktuose nustatytus reikalavimus, gali vadovautis kitomis techninėmis specifikacijomis, tačiau įrodyti, kad gaminys tenkina nustatytus esminius reikalavimus, lengviau tada, kai gaminys atitinka darniuosius standartus. Daroma prielaida, kad darniuosius standartus atitinkantys gaminiai tenkina „Naujojo požiūrio” direktyvų reikalavimus .

Esminių reikalavimų, pagrįstų visuomenės interesais, paskirtis – suteikti ir užtikrinti aukštą apsaugos lygį. Į rinką tiekiamas gaminys privalo būti saugus vartotojui. Apsaugos lygis yra nustatomas darniuosiuose standartuose. Iškilus poreikiui patikimai įvertinti, ar gaminys atitinka nustatytus reikalavimus, 1989 m. Europos Taryba priėmė rezoliuciją dėl Globalaus požiūrio sertifikavimo ir bandymų ir apibrėžė tokius pagrindinius EB atitikties vertinimo politikos principus:

• ES direktyvomis nuosekliai įgyvendinami atitikties įvertinimo moduliai, t.y., įvairios atitikties įvertinimo procedūros, taip pat nustatomi šių procedūrų naudojimo kriterijai, paskiriant šias procedūras taikančias įstaigas ir naudojant CE ženklinimą;

• apibrėžtas su kokybės užtikrinimu susijusių Europos standartų (EN ISO 9000 serijos) ir reikalavimų, kuriuos turi vykdyti atitikties vertinimo įstaigos (EN 45000 serijos), naudojimas;

• ES skatinamas akreditacijos sistemų abipusis pripažinimas bei palyginamųjų metodų naudojimas;

• skatinamos bendro pripažinimo sutartys dėl bandymų ir sertifikavimo nereguliuojamoje srityje;

• vykdomos programos, kurios mažina esamų kokybės infrastruktūrų skirtumus (pavyzdžiui, kalibravimo ir metrologinės sistemos, bandymų laboratorijų, sertifikavimo ir kontrolės įstaigų bei akreditavimo įstaigų) valstybėse narėse ir tarp pramonės sektorių;

• EB ir trečiųjų šalių tarptautinė prekyba skatinama bendro pripažinimo sutarčių, bendradarbiavimo bei techninės paramos programų pagalba.

Atitikties įvertinimo procedūros turi būti atliktos prieš naujam gaminiui patenkant į ES rinką.

Gaminių su aukštesniu rizikos laipsniu atitiktis „Naujojo požiūrio” direktyvų reikalavimams tikrinama nepriklausomose atitikties įvertinimo įstaigose (vad. notifikuotose įstaigose). Notifikuotų įstaigų išduoti atitiktį patvirtinantys dokumentai pripažįstami visose ES šalyse.

Atlikus visas atitikties įvertinimo procedūras, prieš tiekdamas naują gaminį į ES rinką, gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas parengia EB atitikties deklaraciją. Ant bet kurio gaminio, prieš jį tiekiant į rinką, turi būti pažymėtas CE ženklas, išskyrus atvejus, kai tam tikrose direktyvose nurodoma kitaip. CE ženklinimas yra privalomas ir reiškia atsakingo asmens deklaravimą, kad gaminys tenkina visus taikytinus „Naujojo požiūrio” direktyvų reikalavimus ir buvo atliktos atitinkamos atitikties įvertinimo procedūros.

Apie CE ženklinimą

Lietuvos įsijungus į bendrą Europos Sąjungos rinką, atsirado naujų galimybių verslo sektoriui. Naujasis požiūris įtvirtino nuomonę, kad ateitį turi tik tam tikrus reikalavimus kokybei, vartojimo savybėms atitinkantys, ekologiški bei saugūs gaminiai. Pasaulyje priimta, jog tokią gaminio atitiktį konkretiems reikalavimams žymi vienoks ar kitoks ženklas. Europos Sąjungoje gaminiai ženklinami CE ženklu.

CE ženklinimas

• CE ženklas yra atsakingo asmens deklaracija, kad gaminys atitinka visas taikytinas Bendrijos nuostatas ir buvo atliktos atitinkamos atitikties įvertinimo procedūros. Santrumpa „CE” prancūziškai reiškia „Conformité Européene”, t.y., Europos patvirtinimas.

• gaminio ženklinimas CE ženklu užtikrina laisvą tokio gaminio judėjimą Europos Laisvos Prekybos Asociacijos bei Europos Sąjungos vieningoje rinkoje;

• CE ženklas yra privalomas ir turi būti pažymėtas ant bet kurio gaminio, prieš jį pateikiant į rinką ar panaudojant, išskyrus atvejus, kai tam tikrose direktyvose nurodyta kitaip. Gaminys negali būti paženklintas CE ženklu, jei direktyvoje nerašoma apie jo žymėjimą;

• CE ženklu turi būti ženklinami:

visi nauji gaminiai, neatsižvelgiant, ar jie pagaminti valstybėse narėse, ar trečiosiose šalyse;

iš trečiųjų šalių importuoti naudoti ar nenauji gaminiai;

iš esmės modifikuoti gaminiai, kuriems direktyvos taikomos kaip naujiems gaminiaims.

• CE ženklu gaminį pažymėti turi gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas Bendrijoje. CE ženklas turi būti nurodytos formos. Jei CE ženklas sumažinamas arba padidinamas, turi būti laikomasi proporcijų. Mažiausias ženklo aukštis gali būti 5 mm.

• CE ženklas turi būti žymimas ant gaminio ar jo duomenų lentelėje taip, kad būtų matomas, įskaitomas ir neištrinamas. Jei to padaryti neįmanoma ar neprivalu dėl gaminio pobūdžio, jis turi būti žymimas ant pakuotės, jei tokia yra, ir lydimuosiuose dokumentuose, jei atitinkamose direktyvose tokie dokumentai nurodyti.

Atitikties įvertinimo tvarka

Europos Sąjungos rinkai tiekiami gaminiai turi būti pažymėti CE ženklu, išskyrus atvejus, kai tam tikrose direktyvose nurodoma kitaip. Pirmiausia yra atliekamos atitikties įvertinimo procedūros. Tada gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas parengia EB atitikties deklaraciją ir gali ženklinti savo gaminį CE ženklu. Ne ES gamintojai, norėdami tiekti gaminius ES rinkai, taip pat privalo laikytis visų konkrečiam gaminiui taikomų direktyvų reikalavimų ir atlikti numatytas atitikties įvertinimo procedūras. Jeigu gamintojas įsikūręs už ES ribų, už gaminio, tiekiamo į ES rinką, atitiktį atsakingas vienoje iš ES šalių įsikūręs įgaliotas gamintojo atstovas arba importuotojas.

Atitikties įvertinimo tvarka EGSC

ivert tvarka lt

 

1. Paraiška. Užsakovas, norėdamas įvertinti gaminio atitiktį, turi pateiktį paraišką EGSC. Prie paraiškos pridedama gaminio naudojimo instrukcija originalo ir lietuvių kalbomis bei norminis dokumentas, reglamentuojantis gaminiui keliamus reikalavimus, konstrukcinė, techninė dokumentacija ir kt.)

2. EGSC nagrinėja paraišką.

3. Pasirašoma užsakovo ir EGSC sutartis atitikties įvertinimo darbams atlikti.

4. Gaminių atitiktis nurodytiems reikalavimams tikrinama atliekant bandymus EGSC Bandymų centre arba kitose akredituotose bandymų laboratorijose.

5. Įforminamas bandymų protokolas.

6. Gaminių atitikties normatyvinių dokumentų reikalavimams įvertinimas naudojantis bandymų protokolais ar kitais dokumentais. Ataskaitoje pateikiamos išvados apie gaminio atitiktį nustatytiems reikalavimams.

7. Esant teigiamam rezultatui, įforminamas CE atitikties sertifikatas.

8. Esant neigiamam rezultatui, užsakovui išduodamas bandymų protokolas, ir, jam pageidaujant, nutarimo neįforminti atitikties sertifikato egzempliorius.

PASTABA. Gaminių atitiktis gali būti įvertinta pateikus kitų Lietuvos Nacionalinio akreditacijos biuro akredituotų bandymų laboratorijų ar užsienio valstybių akredituotų sertifikacijos įstaigų ir bandymų laboratorijų įformintus dokumentus, kai:

a) pateikiami dokumentai yra įforminti sertifikavimo įstaigų ir bandymų laboratorijų, akredituotų Europos akreditacijos organizacijos (EA) Daugiašalių pripažinimo susitarimo signatarių;

b) pateikiami dokumentai yra įforminti įstaigų, su kuriomis EGSC turi atitinkamas sutartis ir/ar pripažįsta jų kompetenciją.

Apie UAB „ELEKTROTECHNINIŲ GAMINIŲ SERTIFIKAVIMO CENTRĄ” (EGSC)

1992 m. gruodžio 15 d. Lietuvos Respublikos Pramonės ir prekybos ministerijos įsakymu Nr.355 įkurta VĮ „ELEKTROTECHNINIŲ GAMINIŲ SERTIFIKAVIMO CENTRAS”, kuri 1996 vasario 13 d. buvo perorganizuota į uždarąją akcinę bendrovę „ELEKTROTECHNINIŲ GAMINIŲ SERTIFIKAVIMO CENTRAS” (EGSC).

1995 m. lapkričio mėn. EGSC buvo akredituotas Lietuvos nacionalinio akreditacijos biuro atlikti elektrotechninių gaminių sertifikavimą, o EGSC Bandymų centras – elektrotechninių gaminių bandymus. Su laiku įmonė kaupė patirtį, žinias, siekė pripažinimo Lietuvoje ir užsienyje, plėtė veiklos sritį.

Šiandien EGSC išduoti atitikties sertifikatai ir bandymų rezultatai pripažįstami ne tik Lietuvoje, bet ir Europos Sąjungoje. EGSC dalyvauja Europos elektrotechnikos standartizacijos komiteto CENELEC sertifikacijos susitarimo CCA grupių darbe, bendradarbiauja su Lietuvos ir užsienio sertifikavimo įstaigomis ir bandymų laboratorijomis.

2004 m. UAB „ELEKTROTECHNINIŲ GAMINIŲ SERTIFIKAVIMO CENTRAS” tapo paskelbtąja (notifikuota) įstaiga Žemųjų įtampų (73/23/EEB ir jos pataisos 96/68/EEB) direktyvos srityje ir turi teisę patvirtinti atitiktį Žemųjų įtampų direktyvos (nuo 2007-01-16 galioja 2006/95/EB) reikalavimams (CE ženklinimas).

Įmonėje taip pat veikia Svarstyklių serviso padalinys, kuris vykdo svarstyklių (įskaitant automobilines) prekybą, patikrą, remontą bei nuomoja etaloninius svarsčius (iki 22000 kg).

 

Pasidalink:

Įmonių straipsniai, naujienos, akcijos ir specialistų patarimai

  • Numatytas
  • Antraštė
  • Data
  • Atsitiktiniai
įkelti daugiau visų įkėlimui laikykite nuspaustą SHIFT klavišą įkelti visus