ltzh-CNenfrdeplrues

visainfo.lt – visa informacija vienoje vietoje! Įmonių ir verslo info gidas kompiuteryje ir telefone

Ortakiai - plieniniai, lankstūs ar poliuretaniniai?

Ortakiai - plieniniai ar lankstūs poliuretaniniai? Ortakiai - plieniniai ar lankstūs poliuretaniniai?

Nerūdijančio plieno arba cinkuotos skardos ortakiai jau seniai yra naudojami vėdinimui bei kondicionavimui. Tačiau ilgainiui gamintojai ėmė ieškoti alternatyvų dėl prastų ortakių termoizoliacinių savybių ir dėl fakto, kad cinkuotos skardos vamzdžiai ilgainiui tampa nehigieniški ir išleidžia užterštą orą. Kodėl taip atsitinka ir kokios yra šiuolaikiškos alternatyvos nerūdijančio plieno ortakiams pasakoja vėdinimo projektus rengiančios ir vėdinimo sistemas montuojančios Lietuvos, Latvijos ir Estijos UAB „LESLAT“ įmonės direktorius Vytautas Kriukas.

Plieniniai ir lankstūs ortakiai

Kad nerūdytų plieno paviršius padengiamas specialiu riebaliniu sluoksniu, kuris suformuoja atsparią plėvelę. Kai oro srautas, kuriame yra dulkių ir kitokių nešvarumų liekanų, plūsta ortakiu, šie nešvarumai prilimpa prie riebaluotų ortakio sienelių. Ilgainiui ant sienelių susikaupia visas sluoksnis nešvarumų, o juk ortakiu teka oras, kuriuo mes kvėpuosime!

Plieniniai ortakiai užima daugiau vietos, jiems reikia nemažai sklendžių, alkūnių, fasoninių detalių. Lankstiems ortakiams reikia mažiau detalių, jie užima mažiau vietos, bet jais praeina mažesni oro kiekiai ir mažėja oro srautų greičiai, todėl ortakių reikia daugiau.

Montuoti lanksčius ortakius yra paprasčiau, tačiau reikia žinoti, kad jais cirkuliuojantys oro srautai dėl nelygių vidinių ortakių paviršių ir mažesnio skersmens netenka dalies slėgio ir greičio. Todėl vėdinimo sistema su lanksčiais ortakiais turi būti itin kruopščiai suprojektuota - t.y. apskaičiuota pagal patalpų tūrį, reikiamus oro srautus ir galimus slėgio nuostolius. Antraip vėdinimo sistema veiks neefektyviai, patalpos nebus tinkamai vėdinamos.

Dėl šių priežasčių lanksčių ortakių reikia daugiau, pasitaiko, kad į vieną patalpą, į vieną oro skirstytuvą tenka numatyti net po tris lanksčių ortakių vamzdžius, nes, lyginant su cinkuotos skardos ortakiais, oro slėgio nuostoliai lanksčiuose ortakiuose didesni maždaug 30-40 proc. Sistemai su lanksčiais ortakiais patiekti tokiam pat oro kiekiui reikia ilgesnio rekuperatoriaus darbo.

Lyginant cinkuotos skardos ir lanksčius ortakius, pastarieji yra brangesni. Tad tam, kad vėdinimo sistema veiktų efektyviai yra būtinas tinkamas projektas su apskaičiuotais oro srautais.

Lanksčiuose ortakiuose oro pasipriešinimas didesnis, reikia daugiau žarnų, kad galima būtų tiekti reikalingą oro srautą, sistema, lyginant su cinkuotos skardos ortakiais, brangesnė. Pastaruoju metu dėl lengvesnio montavimo ir mažesnio skersmens išpopuliarėjus lankstiems polietileno ortakiams, rinkoje pasirodė pigesnių, turinčių raukšlėtą (ne tik gofruotą) vidinį paviršių. Juose slėgio nuostoliai gali būti dar didesni.

Poliuretano ortakiai - švariam orui tiekti

Į patalpas tiekiamo oro švara labai aktuali karšto klimato šalyse, tad Italijos „ALP" technologijų įmonė pasiūlė naudoti stačiakampius poliuretano ortakius, kurie nekaupia nešvarumų. Poliuretano ortakiai naudingi visur, kur reikalingas itin švarus oras, o ypač jie tinka vėdinimo - kondicionavimo sistemoms medicinos (papildomai specialia „Alpactive" danga apdoroti paviršiai), maisto pramonės, vaikų įstaigose, restoranų, viešbučių patalpose ir pan.

Poliuretano ortakiai neužsiteršia, o vamzdžiai itin tinka agresyvioje aplinkoje - pavyzdžiui, baseinų patalpose, kuriose daug drėgmės ir chloro garų. Dėl atsparumo agresyviai aplinkai, jie rekomenduojami patalpose, kur reikia švaraus oro, kur vyrauja drėgmė ar kitokios nepalankios sąlygos.

Ortakiai atrodo labai estetiškai ir interjere ar eksterjere nebūtina jų slėpti, atvirkščiai - jie gali būti dekoro elementu.

Poliuretano ortakių gamybos technologijos išskirtinumas tas, kad naudojamos daugiasluoksnės itin didelio tankio 20-30-50 mm poliuretano plokštės iš standžių uždarų porų poliuretano putų. Gamyboje nenaudojamas fluorokarbonas, kuris uždraustas ES. Plokštės iš abiejų pusių padengiamos lakuota 80-200 mikronų storio aliuminio folija. Aliuminis turi antistatinių ir  bakteriostatinių savybių - ant jo paviršiaus nekimba nei dulkės, nei kitokie nešvarumai bei ligas sukeliančios bakterijos. Aliuminis slopina bakterijų dauginimąsi.

Antra, poliuretanas ir folija yra labai lengvi. Pagal šilumines charakteristikas poliuretano ortakiai atitinka cinkuotos skardos ortakių su 40 -70 - 120 mm mineralinės vatos izoliacija varžą, o tai labai aktualu rekuperacinių vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų ortakiams, kuriuose šilumos nuostoliai nepageidautini. Tad naudojant poliuretaninius vamzdžius nebereikia izoliacijos. Vamzdžiai sveria apie 15 proc. atitinkamo ilgio ir skersmens cinkuotos skardos vamzdžių svorio. Pavyzdžiui, 80 cm skersmens 8 m ilgio poliuretano vamzdis sveria 35 kg, skardos - 225 kg.

Be to, poliuretanas 4-6 kartus geriau nei cinkuota skarda slopina linijinį garsą. O tai reiškia žymiai tylesnį sistemos darbą.

Lakuota aliuminio folija labai gerai saugo poliuretaną nuo UV spindulių poveikio, tad vamzdynui nereikia papildomos izoliacijos ir dėl UV, yra galimybė montuoti ortakius ir lauke.

Lengvus poliuretano vamzdžius patogu transportuoti, montuoti, poliuretanas lengvai pjaustomas - visa tai atsiliepia darbo sąnaudoms, pasiekiamas ryškus ekonominis efektas.

Įrengiant vėdinimo/kondicionavimo sistemą kartu sumontuojami ir aptarnavimo liukai, kad būtų galima patikrinti vamzdynų švarą, juos prižiūrėti.

Bet, kaip objektyviai pastebi UAB „Leslat" vadovas, visos sistemos turi savų privalumų ir trūkumų. Poliuretano vamzdžiai turi žemesnę nei plienas atsparumo ugniai klasę. Poliuretanas nepalaiko degimo proceso, bet išskiria padidintą dūmų kiekį. Pagal gaisrinę klasifikaciją tai yra Class B - s3, d0 EN 13501-1 degumo klasė.

Lietuvoje poliuretano ortakiai, padengti aliuminio folija yra sumontuoti Vilniaus oro uoste, kai kuriuose prekybos centruose Kaune, „Kauno Baltija“ siuvyklos ceche ir kituose objektuose.

 

LESLAT, Lietuvos, Latvijos ir Estijos UAB

Daugiau informacijos:

leslat.lt

LESLAT, Lietuvos, Latvijos ir Estijos UAB infopuslapis

Pasidalink:

Įmonių straipsniai, naujienos, akcijos ir specialistų patarimai

  • Numatytas
  • Antraštė
  • Data
  • Atsitiktiniai
įkelti daugiau visų įkėlimui laikykite nuspaustą SHIFT klavišą įkelti visus