visainfo.lt – visos reklamos paslaugos, interneto svetainių kūrimas, SEO optimizavimas.

Nuo dangoraižių iki istorinių pastatų: hidroizoliavimas kristalizacine technologija

Meno centras Singapūre. Gyvenamųjų ir verslo paskirties dangoraižių kompleksas Londone. Biurų kvartalas San Franciske. Meno centras Singapūre. Gyvenamųjų ir verslo paskirties dangoraižių kompleksas Londone. Biurų kvartalas San Franciske.

Nors skirtingų apimčių ir stilių, visi šie projektai turi vieną bendrą savybę. Kiekvienu atveju statytojai vietoje įprastų betoninių pamatų hidroizoliavimo medžiagų, tokių, kaip membranos, pasirinko itin mažai papildomo darbo, bei laiko reikalaujančias kristalinės hidroizoliacijos technologijas.

Kristalinės hidroizoliacijos naudojimas tokiuose svarbiuose projektuose gali atrodyti stebinantis konservatyviems statybų ir projektavimo sričių specialistams, tačiau reikia turėti omenyje, jog betono hidroizoliacija ir remontas naudojant kristalizacinės technologijas naudojamos jau daugiau nei 40 metų, 70 pasaulio šalių. Užsakovams, statybininkams, projektuotojams pastoviai kyla abejonės dėl naujos technologijos efektyvumo, todėl  labai dažnai yra užsakomi tyrimai nepriklausomose laboratorijose. Daugybėje tyrimų įtakingos nepriklausomos laboratorijos ir įvairios kitos įstaigos testais nustatė, jog kristalinės hidroizoliacijos technologija padaro betoną nelaidų net esant didžiuliam hidrostatiniam slėgiui. Daugybėje projektų nustatyta, jog ši technologija yra žymiai pigesnė ir patvaresnė, lyginant su barjero vandeniui sudarymo (membranų) hidroizoliacija. Įrengtos kristalizacinės hidroizoliacijos neįmanoma atplėšti, pradurti ar kitaip neigiamai paveikti.

Norint suprasti kristalizacinės hidroizoliacijos pranašumus, reikėtų įvardinti iššūkius, susijusius su pamatinių konstrukcijų hidroizoliavimu ir palyginti kristalizavimo technologiją su įprastomis hidroizoliacinėmis sistemomis.

Trūkiai, siūlės ir nekokybiškai sutankintas betonas

Žala, kurią betoninėms pamatinėms konstrukcijoms gali padaryti dėl betono trūkių, siūlių ir nepakanko sutankinimo prasiskverbęs vanduo, puikiai žinoma. Dėl aukšto gruntinio vandens lygio, arba didelio hidrostatinio slėgio, rūsyje neišvengiamai atsiranda prabėgimų, kurie ne tik sukelia armatūrinio plieno koroziją konstrukcijos viduje, bet ir neleidžia tinkamai eksploatuoti patalpų. Gera hidroizoliacinė sistema turėtų tinkamai apsaugoti betono konstrukcijas nuo vandens įsiskverbimo, atlaikyti spaudiminį vandenį, apsaugoti nuo chloridų ir sulfatų (jei reikalinga), būti nesunkiai įrengiama, nereikalauti brangios priežiūros ir tarnauti ilgą laiką. Šiuolaikinėse didelėse statybose taip pat svarbus medžiagų patvarumas ir draugiškumas aplinkai.

Sprendžiant kaip hidroizoliuoti pamatines konstrukcijas, architektai, konstruktoriai ir statybininkai dažniausiai renkasi įvairias membranas ir bentonito kilimus (plokštes) kaip tinkamiausias sistemas. Ant išorinės pamato pusės yra tepamos, klijuojamos, lydomos bituminės membranos, arba tvirtinami bentonitiniai kilimai ar plokštės. Jeigu pamatinė siena įrenginėjama glaudžiant ją prie neiškasto grunto, membranos arba bentonitiniai kilimai prieš betonavimą tvirtinami prie klojinių arba ramsčių. Betonuojant pamato plokštes, membranos įrengiamos ant paruošiamojo sluoksnio, prieš sudedant armatūrą ir betonuojant.

Tepamos bituminės mastikos yra juodos, naftos produktų turinčios medžiagos. Iš anksto paruoštos dangos paprastai gaminamos iš polimerais modifikuoto bitumo ar asfalto, didelio tankumo polietileno, polivinilo chlorido (PVC) ar sintetinės gumos. Šie gaminiai yra 100 % nelaidūs, pasižymi geru cheminiu atsparumu ir gana paprastu įrengimu, jei užtikrinamas lengvas priėjimas prie sienų.

Tačiau šios sistemos turi ir trūkumų, kurie veda prie neišvengiamo sandarumo praradimo praėjus kuriam laikui, o kartais ir iškart po įrengimo.

Įprasti trūkumai

Tepamų bituminių dangų įrengimui reikalingi patyrę darbininkai, įranga ir priežiūra. Netinkamai įrengus, paviršiuje gali likti nepadengtų porų, arba griovelių ir taip sugadinamas visos sistemos sandarumas. Jeigu taip nutinka, pamatai turi būti atkasami ir iš naujo hidroizoliuojami. Be to, kaip organinė medžiaga, bitumas iš lėto yra ir laikui bėgant praranda savybes. Taip pat negalima nekreipti dėmesio į kenksmingą įtaką darbininkų, įrenginėjančių sistemą, arba pastato gyventojų sveikatai, ypač pasirinkus produktus, kurie išskiria kenksmingus garus.

Iš anksto paruoštos membranos reikalauja kruopštaus ir atsargaus įrengimo, kadangi būtina tinkamai užsandarinti siūles, be to, įrengimo metu dangas galima nesunkiai pradurti. Pamatą užverčiant gruntu, o vėliau jį tankinant, aštrūs akmenys ar grumstai gali taip pat pažeisti membraną, ir tai reiškia, jog hidroizoliacinė sistema laikui bėgant taps neefektyvi. Per mažiausią plyšį ar skylutę patekęs vanduo toje vietoje gali sukelti dangos atšokimą nuo paviršiaus, ir tada nesandarūs pamato plotai vis didės.

Tam tikromis sąlygomis, kai pamatas nuolatos vandenyje, dėl pagrindo įmirkimo gali imti luptis membranos kraštai. Atsilupus kraštams, per šias vietas vanduo ima skverbtis į konstrukciją ir, galiausiai, - į pastato vidų. Jei šie defektai atsiranda jau pilnai užpylus pamatus gruntu, bet kokie tepamos ar iš anksto paruoštos membranos remonto darbai reikalauja daug laiko ir pinigų. Būtina vėl atkasti pamatą, dažnai – pašalinti seną neefektyvią membraną ir hidroizoliaciją įrengti iš naujo.

Be to, gaminant bitumines mastikas ir iš anksto paruoštas membranas, į atmosferą išsiskiria ypač daug anglies dvideginio, taip pat neišvengiamos didelės naftos produktų ir energijos sąnaudos. Membranomis hidroizoliuotą betoną įmanoma perdirbti tik pilnai pašalinus dangą nuo paviršiaus, o tai yra sudėtinga, todėl dažnai betonas tiesiog išmetamas. Kadangi visame pasaulyje vis daugiau dėmesio skiriama ekologiškai statybai ir medžiagoms, hidroizoliacija membranomis po truputį praranda savo populiarumą.

Kaip alternatyva naudojama kristalinė hidroizoliacija veikia betono viduje tampa sudėtine amžina jo matricos dalimi, ir užtikrina patikimą apsaugą nuo vandens ir agresyvių chemikalų. Kristalinė hidroizoliacija žymiai lengviau įrengiama ir neturi aukščiau išvardintų membranų trūkumų, ar pavojaus sveikatai.

Vidinis betono hidroizoliavimas

Nuo dangoraižių iki istorinių pastatų: hidroizoliavimas kristalizacine technologijaBetonas savo sudėtimi yra cheminis produktas. Nors baziniai betono užpildai yra iš akmens ir smėlio, tarpusavyje juos suriša vandens ir cemento mišinys. Vanduo sukelia cemento dalelių hidrataciją ir ši reakcija suformuoja kalcio silikato hidratą, kuris suriša mišinį į vientisą akmens kietumo masę. Šios reakcijos metu taip pat išsiskiria tirpus kalcio hidroksidas ir kiti šalutiniai cheminiai produktai, liekantys betono viduje.

Nors betonas atrodo ir vienalytis, iš tikro jis yra porėtas ir laidus vandeniui. Kad būtų įmanomas darbas su betonu, statybininkams reikia naudoti daugiau vandens, nei reikalinga cemento hidratacijos procesui. Šis perviršinis vanduo išgaruoja iš betono, po savęs palikdamas porų ir kapiliarų sistemą. Visiems žinoma, jog betonas džiūdamas traukiasi, keičiasi jo tūris, dėl to jame susidaro mikro ir makro trūkiai. Poros, kapiliarai ir trūkiai yra puikūs keliai vandeniui, bei agresyviems chemikalams patekti į konstrukcinį elementą, sukelti armatūros koroziją, ir ardyti betoną iš vidaus, taip mažinant viso statinio stabilumą.

Kristalinės hidroizoliacijos produktai, pagaminti iš portlando cemento, labai smulkaus kvarcinio smėlio ir patentuotų aktyviųjų chemikalų, reaguoja su šalutiniais cemento hidratacijos produktais, tokiais kaip kalcio hidroksidas ir kitos mineralinės druskos, esančios cemento sudėtyje. Šios reakcijos metu susiformuoja mineralinės „šakotos kristalų struktūros“, kurios yra netirpios vandenyje. Kristalų augimas betono porose, trūkiuose ir kapiliaruose yra laipsniškas procesas, trunkantis nuo kelių dienų iki kelių savaičių, kol kristalinė struktūra pasiekia savo galutinę „brandą“. Kristalams augant, betono porose suformuojamas tankus mikroskopinis tinklas, kuris nepraleidžia skysčių net esant ypač aukštam hidrostatiniam slėgiui.

Kristalinės hidroizoliacijos savybės iš esmės užtikrina betoninės struktūros atsparumą ir apsaugą nuo žalingo vandens, bei agresyvių chemikalų poveikio, mažesnius priežiūros kaštus ir žymiai prailgina statinio eksploatavimo trukmę. Kristalai tampa amžina betono matricos dalimi ir tokiai hidroizoliacijai nereikalingas joks remontas arba specifinė priežiūra. Patogumo dėlei, kristalinės hidroizoliacijos produktai gaminami kaip betono priedai, dangos arba sausi pabarstai.

Technologijos universalumas

Kristalinės hidroizoliacijos pranašumai yra ypač akivaizdūs hidroizoliuojant pamatines konstrukcijas, kurios betonuojamos iš vienos pusės remiant prie neiškasto grunto. Taip daroma taupant laiką ir pinigus, todėl dažnai tokiais atvejais naudojamas vienintelis patikimas ir patikrintas hidroizoliavimo sprendimas - hidroizoliacinio priedo įmaišymas į betoną.

Šiuo būdu hidroizoliuojant konstrukcijas sutaupoma ne tik pinigų, bet ir laiko. Dideliuose projektuose  dažnai pasitaiko, jog statybų darbai, panaudojus kristalizacinės hidroizoliacijos sistemas, pagreitėja keliais mėnesiais. Pavyzdžiui, Singapūro pajūrio ruože statyto „Pakrantės teatro“ vaidinimų ir pramogų centro projekto dalyviai žinojo, jog požeminės pamatinės konstrukcijos bus veikiamos didelio hidrostatinio spaudimo ir agresyvių jūros vandens druskų. Pirmajame projekto etape statytai automobilių stovėjimo aikštelei hidroizoliuoti buvo naudojamos membranų sistemos, kurios vėliau reikalavo nuolatinio remonto ir perdengimų. Antrajame etape po teatru statytai didžiulei stovėjimo aikštelei (beveik 20000 m3 betono) hidroizoliuoti buvo pasirinkta „Xypex Admix C-1000 NF“ kristalinė hidroizoliacija, kuri puikiai susidorojo su ypač aukštu hidrostatiniu slėgiu ir apsaugojo armatūrinį plieną nuo korozijos. Hidroizoliacinio priedo panaudojimas pakoregavo statybos darbų grafikus, pagreitindamas darbų pabaigą trimis mėnesiais.

Kristalinė hidroizoliacija Xypex Admix C-1000NF atliekama betonavimo metu, todėl Lietuvoje atliekant darbus žiemos metu nebereikia laukti šilto metų laiko kad įrengti bitumines ar kitas membranines hidroizoliacijas. Šį privalumą įvertino statybininkai pasirinkę kristalinę hidroizoliaciją hidroizoliuojant daugiabučių namų pamatus Kaune, Žemgulio gatvėje.

Kristalinė hidroizoliacija turi ir daugiau pranašumų prieš įvairių dangų sistemas. Ją galima naudoti betonui esant šlapiam. Naudojant priedą, nereikalingas geras priėjimas iš išorinės sienos pusės, dėl to statybvietėje galima kasti mažesnius grunto plotus. Medžiagos neišskiria jokių kenksmingų garų, sudėtyje neturi lakiųjų medžiagų. Nereikia naudoti gruntą teršiančių cheminių sandariklių. Sumažėja statybinių šiukšlių kiekis (jokių nepanaudotų dangos atraižų), senas betonas su šia hidroizoliacija gali būti paprastai perdirbamas be jokių papildomų procesų (dangų šalinimas, plovimas ir pan.).

Kristalinės hidroizoliacijos pritaikymo pavyzdžiai

Nuo dangoraižių iki istorinių pastatų: hidroizoliavimas kristalizacine technologija

 Willis pastatas Londone

26 aukštų Willis pastatas stovi prieš Lloyd‘s pastatą pačiame Londono centre. Dėl didelio hidrostatinio slėgio, betoninei pastato pamato plokštei (2000 m3 betono) hidroizoliuoti buvo panaudotas Xypex Admix priedas. Taip pat šis priedas buvo naudotas 21 pastato lifto šachtų hidroizoliavimui.

Siekiant sutaupyti pinigų, pamato plokštė buvo padalinta į dvi dalis, ir tik apatiniame betono sluoksnyje naudotas hidroizoliacinis priedas.

Kruopščiai suplanavus darbus, visa plokštė išlieta be pertraukų. Taip pamatinės plokštės hidroizoliaciją pavyko įrengti itin pigiai, greitai ir patikimai. Tiek plokštei, tiek liftų šachtoms naudotas Xypex Admix C-1000 NF priedas. Prieš betonavimą, betoninių konstrukcijų sujungimai buvo padengti Xypex Concentrate sluoksniu, o grindų siūlės užsandarintos kristalizacine Dry-Pac sistema.

TIS bankas, Stambulas, Turkija

TIS banko būstinė yra didžiulis pastatų kompleksas, turintis tris bokštus (vienas 52 aukštų, kiti du – po 36 aukštus), auditoriją, galeriją ir kelių aukštų automobilių stovėjimo aikštelę. Biurų ir prekybos komplekse Xypex produktai buvo naudoti pamatinių sienų, plokščių, bei priešgaisrinio ir geriamo vandens rezervuarų hidroizoliavimui.

Xypex medžiagomis buvo padengta 32000 m2 betoninių paviršių, darbai vykdyti tarp 1997 balanžio ir 1999 rugsėjo. Išvis projekte sunaudota 26000 kg Xypex Concentrate, 4400 kg Xypex Modified ir 11600 kg Xypex Patch‘n Plug. Projektas užbaigtas 2000 metais.

Nuo dangoraižių iki istorinių pastatų: hidroizoliavimas kristalizacine technologija

409-499 Ilinojaus gatvė, Mission Bay rajonas, San Franciskas, Kalifornija, JAV

 Projektas Ilijonaus gatvėje 409 ir 499, San Franciske yra 6 aukštų pastatas su 10 metrų gylyje esančiomis pamatinėmis konstrukcijomis. Pastatytas visai šalia įlankos, pastatas nuolat veikiamas aukšto gruntinio vandens lygio, kintančio priklausomai nuo potvynių. Požeminėje pastato dalyje buvo betonuojama didelio storio pamato plokštė (daugiau, nei 8000 m3 betono), tada torkretavimo būdu įrengtos išorinės pamatinės sienos (apie 1500 m3 betono), ant kurių pakabintos požeminės automobilių stovėjimo aikštelės denginio plokštės. Pamato plokštės betonas buvo gamintas su Xypex Admix C-1000 priedu, siekiant plokštę hidroizoliuoti ir sumažinti storo betono sluoksnio rišimosi temperatūrą. Visas torkretuojamas sienų betonas taip pat buvo hidroizoliuojamas Xypex Admix C-1000 priedu. Šiame projekte nenaudotos jokios membranos arba bentonitinės hidroizoliavimo sistemos. Betonas su Xypex priedu buvo vienintelė požeminių konstrukcijų hidroizoliavimo technologija.

Kalifornijoje įprasta įrenginėti pamato sienas torkretavimo būdu. Taip įrenginėjant sienas, kiti hidroizoliavimo metodai yra ypač sudėtingai įgyvendinami. Dėl kristalinės hidroizoliacijos savybės savaime užsandarinti trūkius, nereikia remontuoti po statybų atsiradusių smulkių prabėgimų – jie užsisandarina patys.

Viskonsino Medicinos Tyrimų Institutas, Madisonas, Viskonsinas, JAV

Šalia Viskonsino Medicinos ir Visuomenės Sveikatos Universiteto statyto projekto pirmas etapas buvo baigtas 2008 metais ir užėmė beveik 40000 m2 plotą.

Projekto generalinio rangovo „Oscar J. Boldt Construction“ statybos skyriaus prezidentas Jeff Niesen teigė: „statybos aikštelėje nuo pat pradžių susidūrėme su daugybe sunkumų dėl hidroizoliacijos“. Jis pasakojo, jog didžiuliame statybvietės plote buvo rasta didelė gruntų įvairovė ir dėl šalia esančio Mendotos ežero, kurio vandens lygis beveik sutapo su statybvietės aukščiu, nuolat veikęs didelis spaudiminio vandens slėgis, statybos metu privertė naudoti keletą skirtingų drenavimo sistemų.

J.Niesen papasakojo apie pagalbinį tunelį, esantį žemiausiame statybvietės taške, dėl to veikiamą didžiausio gruntinio vandens slėgio. Kryžiaus formos tunelio ilgis lygus maždaug 240 metrų. Jo vidiniai matmenys – maždaug 2,5x2,5 m. Tunelis skirtas garo ir šalto vandens vamzdžiams, bei paprastesniam pastatą prižiūrinčių tarnybų priėjimui prie reikalingų statinio dalių. Statytojus nerimas kamavo dėl didelės tunelio užliejimo gruntiniu vandeniu tikimybės, kas sutrikdytų tiek laboratorijų, tiek gydymo įstaigų veiklą. Siekiant to išvengti, tunelio statybai buvo nuspręsta naudoti storą betono su Xypex Admix hidroizoliaciniu priedu sluoksnį.

Nuo dangoraižių iki istorinių pastatų: hidroizoliavimas kristalizacine technologija

Daugiabučio gyvenamojo namo pamatai Palangoje, Žiogų 6

Statant gyvenamųjų namų kompleksą Palangoje, Žiogų gatvėje, vietoje įprastai naudojamų paviršinių dangų buvo naudojamos Xypex priedas ir dangos. Betoninės pamatinės plokštės buvo betonuojamos su priedu Xypex Admix C-1000 NF. Darbinės siūlės sandarinamos naudojant Xypex Concentrate. Pamatų betonavimo darbai pirmam namui buvo atlikti 2014 metais.

Xypex Admix C-1000 NF taip pat buvo naudojamas betonuojant balkonų plokštes.

Nuo dangoraižių iki istorinių pastatų: hidroizoliavimas kristalizacine technologija

Gyvenamųjų namų kvartalas Verkių slėnis Vilniuje

 Statant naują gyvenamųjų namų kvartalą Verkių slėnis, Vilniuje visos pamatinės konstrukcijos buvo hidroizoliuotos naudojant Xypex Admix C-1000. Sprendimas naudoti Xypex medžiagas buvo priimtas po to kai jos pasiteisino statant pėsčiųjų tunelį Konstitucijos prospekte Vilniuje.

Tunelio betoninė pagrindo plokštė ir sienos buvo izoliuotos naudojant tik priedą Xypex Admix C-1000. Rezultatai buvo geresni nei naudojant įprastines medžiagas, o taip pat buvo įsitikinta, kad sutaupoma laikas ir pinigai.  

VIZGINTOS STATYBA, UAB

Daugiau informacijos: www.vizginta.lt

VIZGINTOS STATYBA, UAB infopuslapis

Pasidalink:

Įmonių straipsniai, naujienos, akcijos ir specialistų patarimai

  • Numatytas
  • Antraštė
  • Data
  • Atsitiktiniai
įkelti daugiau visų įkėlimui laikykite nuspaustą SHIFT klavišą įkelti visus