visainfo.lt – visa informacija vienoje vietoje!

Melanoma - tyli, bet grėsminga odos liga

Saulės mėgėjams dermatologai rekomenduoja kasmet patikrinti apgamus. Saulės mėgėjams dermatologai rekomenduoja kasmet patikrinti apgamus.

POŠIŪNO KLINIKA, UAB

Melanoma - tai vienas iš vėžinių susirgimų tipų, kuris gali atsirasti bet kuriam iš mūsų. Be to statistika rodo, kad melanoma sergančiųjų amžius jaunėja, o vienas iš didžiausių rizikos faktorių, žinoma, yra odos nudegimai saulėje.

Melanoma – tai piktybinis melanocitų auglys. Melanocitai – ląstelės, gaminančios tamsų pigmentą - melaniną, atsakingą už kūno odos spalvą ir apsaugą nuo žalingų ultravioletinių spindulių.

Pasaulyje gydytojai diagnozuoja apie 160.000 naujų melanomos atvejų per metus. Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, daugėja sergančiųjų šia liga. Kiekvienais metais Lietuvoje nustato ~200-250 naujų atvejų, ypač piktybinio odos vėžio.

Melanoma tarp visų odos piktybinių navikų sudaro tik 11 %, tačiau nuo jos miršta iki 75 %  odos piktybiniais navikais sergančių pacientų. Tai agresyviausia odos vėžio forma, tačiau anksti nustačius ligą, išgydyti galima apie 95- 97 % pacientų.

Melanomos rizikos faktoriai:

• Šeiminė melanomos anamnezė ir genetiniai veiksniai (melanomos atvėjai šeimoje);

• Didelis  apgamų skaičius (įgimtų ir įgytų);

• Fenotipas: baltaodžiai, šviesiaplaukiai, raudonplaukiai, mėlynakiai;

• UV spindulių poveikis. Melanomos atveju reikšmingas ne kumuliacinis UV poveikis, o UV spindulių sukelti ūmūs nudegimai pūslėmis, nuolat pasikartojanti intensyvi UV ekspozicija;

•  Moteriška lytis (2 kartus didesnė rizika);

• Aukštesnė socialinė-ekonominė padėtis, pomėgis atostogauti šiltuose kraštuose ne sezono metu.

Melanoma išsivysto: 87 – 90 %  odoje, 7 %  akyje, 1 %  tiesiojoje žarnoje, 2 % pirminis židinys nerandamas.  Moterims dažniausiai randama kojų (32,7 %), o vyrams – liemens (33,8 %) odos melanoma.

Melanomos simptomai gali būti vietiniai (lokalūs) ir bendri.  Lokalūs odos simptomai geriausiai apibūdinami ABCD kriterijais.

ABCD diagnostika:

A – (assimetry) - asimetrija

B – (border) - nelygūs kraštai

C – (color) - nevienoda spalva- margumas

D – (diameter) -  > 6 mm skersmuo

E – (evoliution)  -  pigmentinio darinio pokyčiai

Norint išvengti melanomos arba pastebėti ją laiku, reikia nuolat save stebėti ir periodiškai apžiūrėti visą savo ir vaikų bei artimųjų odą tiek iš priekio, tiek iš nugaros.

Jei esate veikiami tiesioginių saulės spindulių, visada naudokite apsauginius kremus nuo saulės. Taip pat apsaugokite veido odą ir akis galvos apdangalais, akiniais nuo saulės. Ypač nuo saulės saugokime vaikus. Leiskite odai įdegti palaipsniui, be nudegimų. Jei aptikote įtartiną odos darinį, staiga atsirado ar pasikeitė apgamas, kreipkitės į gydytoją-dermatologą. Svarbu nedelsti, nes kuo anksčiau diagnozuojama liga, tuo didesnė sėkmingo gydymo tikimybė.

Melanoma – tai santykinai nedažna, bet grėsminga, neretai mirtina liga. Ji reikalauja ypatingo dėmesio ir atidumo. Diagnozavus anksti – lengvai išgydoma, uždelsus melanoma tampa aukštų mirtingumo rodyklių priežastimi (kasmet pasaulyje nuo melanomos miršta 37000 žmonių). Dėl to svarbu skatinti žmonių sąmoningumą rūpintis savo sveikata.

Melanoma  -  tyli, bet grėsminga odos liga

 Melanoma  -  tyli, bet grėsminga odos liga

Melanoma  -  tyli, bet grėsminga odos liga

Melanoma  -  tyli, bet grėsminga odos liga




Gyd. dermatologė Nadežda Jarušina

Pasidalink:

Įmonių straipsniai, naujienos, akcijos ir specialistų patarimai

  • Numatytas
  • Antraštė
  • Data
  • Atsitiktiniai
įkelti daugiau visų įkėlimui laikykite nuspaustą SHIFT klavišą įkelti visus