Spausdinti šį puslapį

Tinkamų palėpės laiptų pasirinkimas

Tinkamų palėpės laiptų pasirinkimas Tinkamų palėpės laiptų pasirinkimas

Statydami namą su palėpiniu (mansarda) aukštu, retas kuris iš karto pagalvoja, kaip į tą palėpę reikės patekti. O kai ateina laikas rinktis palėpės laiptus, dažnu atveju jau būna per vėlu kažką keisti, ardyti konstrukcinę dalį ar perdarinėti perdangą. Ir tuomet jau žmogus renkasi iš to, kas telpa paliktoje angoje, o ne tas kas yra patogu ir praktiška. Kad taip nenutiktų, geriausia dar projektavimo stadijoje numatyti kur bus montuojami, kokio dydžio ir kiek erdvės palėpės laiptams bus skirta.

Palėpės laiptų funkcija regis yra paprasta – tiesiog užlipti į palėpę ir viskas. Tačiau, kai pradedama ieškoti konkretaus produkto, prasideda ir įdomybės. Visų pirma dažnai nepasidomima kokiam patalpos aukščiui tinkami palėpės laiptai.

Jei kalbėtume apie sulankstomus (sudedami iš atskirų segmentų) laiptukus, dažniausiai jie skirti 220 – 305 cm aukščio patalpoms, jei tai būtų ištraukiami (vieno segmento) – aukštis gali būti apie 334 cm. Tačiau pastariesiems (vieno segmento laiptams) reikalinga nemaža erdvė pačioje palėpėje, pvz.: apie 200 cm į aukštį ir tiek pat į ilgį. Jei stogo konstruktyvas santvarinis, ne retu atveju tokių laiptų sumontuoti tiesiog neįmanoma. Tokiais atvejais gelbsti laiptukai su žirkliniu mechanizmu. Priklausomai nuo gamintojo, jų pasiekiamas maksimalus aukštis gali būti ir 400 cm. Žirklinė konstrukcija unikali tuo, kad visos kopetėlės susistumia ant laiptų dangčio, galima pasiekti didelį patalpos aukštį ir nereikia ruošti papildomos vietos palėpėje (visai, kaip ir su segmentiniais laiptais).

Montuojant palėpės laiptus, labai svarbus rodiklis yra šilumos perdavimo koeficientas (Uw vertė). Galima rinktis nuo Uw=1,2 W/m2K iki Uw=0,14 W/m2K (kuo skaičius mažesnis, tuo laiptukai šiltesni). Paprastai kalbant, yra laiptukų modeliai labai apšiltinti (su storu dangčiu) ir mažiau (plonas dangtis). Jei tarp patalpų numatoma, kad bus didelis temperatūrinis skirtumas, pvz.: perdanga apšiltinta, o stogas ne, tuomet rekomenduojame montuoti tik su labai gerai izoliuotu (apšiltintu) dangčiu. Tam, kad neatsirastų peršalimo rizika, ko pasekoje pasiekiamas rasos taškas (pradeda rasoti apatinė dangčio dalis), kuris ne retai sugadina pačius laiptukus (susibanguoja dangtis), o kur dar šilumos nuostoliai ir visa kita. Jei laiptai montuojami nešildomoje patalpoje ir patekimas reikalingas taip pat į nešildomą patalpą – galima rinktis ir mažiau šiltintus. Teisingai juos sumontavus bėdų nekils.

Apibendrinant, svarbiausi faktoriai renkantis palėpės laiptus būtų:

  • Laiptų paskirtis: užlipimas į palėpę, antresolę, išlipimas ant plokščio stogo ar laiptai iš sienos.
  • Patalpų aukštis (palėpės laiptams matuojama nuo galutinių grindų iki galutinių lubų, stačiu kampu).
  • Minimalūs angos matmenys, reikalingi sumontavimui (rekomenduojamas laiptų plotis 60 ar 70cm).
  • Ar pakankama erdvė laiptų sumontavimui, patogiam ir saugiam eksploatavimui (priklausomai nuo laiptų konstrukcijos tipo, reikalinga papildoma vieta su išlankstymui/sustūmimui).
  • Dangčio konstrukcija ir šiluminė izoliacija, šilumos pralaidumo koeficientas (Uw rodiklis, kuo skaičius mažesnis, tuo labiau izoliuoti laiptai)..
  • Komplektacija (su turėklu, apsauginiais padais ir pan.).

Didžiausia apkrova vienai pakopai ir visai konstrukcijai (kopetėlės turi atlaikyti ne mažesnį, kaip 150kg spaudimą)

Žinoma, tai tik maža dalis, į ką atkreipti dėmesį renkantis palėpės laiptus. Geriausia, dar statybų pradžioje numatyti jiems vietą, žinoti būsimus aukščius. Aišku, visada galima paprašyti specialistų pagalbos, jie patars ką ir kuriuo atveju geriau rinktis, o  žmogus išgirdęs visus „už“ ir „prieš“ sprendžia pats, kas geriausia jam.

Arpekas, UAB

Daugiau informacijos: www.arpekas.lt

Arpekas, UAB infopuslapis

  • šrifto dydis
Pasidalink:

Susiję įrašai (pagal žymę)

Joomla SEF URLs by Artio