visainfo.lt – visos reklamos paslaugos, interneto svetainių kūrimas, SEO optimizavimas.

Glitimo netoleravimas: diagnozuodami patys sau galite pakenkti

Glitimo netoleravimas: diagnozuodami patys sau galite pakenkti Glitimo netoleravimas: diagnozuodami patys sau galite pakenkti

Daug kalbama, kad grūdinių produktų pašalinimas iš meniu turi teigiamą poveikį savijautai, todėl tapo labai populiaru patiems sau diagnozuoti glitimo netoleravimą. Tačiau Meeli Glükmann, „SYNLAB Lietuva“ laboratorinės medicinos gydytoja, sako, kad savavališkai nustatyti sau diagnozės ar išbraukti glitimo iš dietos nevertėtų.

„Grūdų produktai yra svarbus skaidulų, baltymų bei amino rūgščių, B grupės vitaminų, folio rūgšties ir mineralų, tokių kaip kalis, magnis, fosforas, geležis, cinkas, šaltinis. Nors per didelis jų suvartojimas apsunkina organizmą, kasdien grūdinių produktų neturėtų vartoti tik tie žmonės, kuriems yra diagnozuota liga, vadinama celiakija arba glitimo netoleravimas“, – teigia M. Glükmann.

Liga, lydinti visą gyvenimą

Celiakija yra lėtinė autoimuninė plonosios žarnos gleivinės liga, kurią sukelia maistas ir produktai iš kviečių, rugių, miežių ir avižų. Tai – lėtinė ir žmogų visą gyvenimą lydinti liga. „Grūduose esantys baltymai – kviečių glitimas, rugių sekalinas, miežių hordeinas ir avižų avininas savo sudėtyje turi gliadino, kuris sukelia autoimuninę reakciją, sukeliančią lėtinį uždegimą plonosios žarnos gleivinėje. Atsiranda žarnų gaurelių pažeidimų ir jie neretai pradeda nykti“, – pasakoja M. Glükmann.

Pasak gydytojos, per plonosios žarnos gleivinę žmogaus organizmas pasisavina reikalingas maisto medžiagas: baltymus, lipidus, angliavandenius, taip pat vitaminus, mineralines medžiagas ir mikroelementus. Celiakijos atveju, Kai plonoji žarna yra pažeista, žmogaus organizme atsiranda maisto medžiagų, vitaminų ir mineralinių medžiagų trūkumas.

Celiakijai būdingi simptomai yra lėtinis viduriavimas, ir dėl maisto medžiagų netekimo atsirandantis išsekimas, Neretai gali pasireikšti tokie nusiskundimai kaip vidurių pūtimas, pykinimas, vėmimas, nuovargis, burnos opos, plaukų slinkimas (alopecija), odos bėrimas bei kai kurie neurologiniai sutrikimai.

Sergantieji turi genetinį polinkį

Celiakija paprastai suserga žmonės, turintys genetinį polinkį į šią ligą. Atlikus tyrimus buvo nustatyta, kad viena iš celiakijos paplitimo augimo priežasčių Vakarų šalyse pastaruosius tris dešimtmečius gali būti priedų, tokių kaip mikrobinės kilmės transglutaminazės, emulsiklių ir kita, naudojimas maisto pramonėje.

„Celiakija gali pasireikšti bet kokio amžiaus žmonėms. 58–77 proc. atvejų ši liga pasireiškia nuo šešto mėnesio iki dvejų metų amžiaus, kai į vaiko racioną įtraukiami glitimo turintys maisto produktai. Taip pat susirgimai pasirodo ir 20–40 metų amžiaus žmonėms bei tiems, kuriems jau suėjo 65 metai. Didesnę 5–10 proc. riziką susirgti turi žmonės, kurių artimieji serga celiakija. Suaugusiųjų tarpe moterys šia liga suserga 2–3 kartus dažniau ne vyrai“, – sako M. Glükmann.

Vaikams, turintiems genetinį polinkį į celiakiją, galima atitolinti ligos pasireiškimą ir lengviau valdyti simptomus. To pasiekiama juos ilgiau maitinant motinos pienu, o produktus iš kvietinių, ruginių, miežinių ir avižinių miltų į racioną įvedant vėliau.

Svarbu anksti diagnozuoti

Kūdikiams ir mažiems vaikams ligos pradžia pirmiausia pasireiškia virškinimo sutrikimais, vidurių pūtimu, pilvo skausmais, vėmimu, kūdikiai nepriauga reikiamo svorio. Mažiems vaikams ilgesnį laiką nediagnozuota liga gali sukelti sunkius virškinimo, augimo ir vystymosi sutrikimus. 

Celiakija gali būti įtarta ir suaugusiam, jei pasireiškia aukščiau minėti simptomai, lėtinis viduriavimas ir pilvo skausmai, vidurių pūtimas, kartais – vidurių užkietėjimas. Dažnai pacientui pasireiškia nemiga ir apetito praradimas.

„Ligai progresuojant, be virškinamojo trakto sutrikimų, atsiranda kitų simptomų. Angliavandenių ir riebalų malabsorbcija lemia svorio mažėjimą, bendrą nuovargį ir energijos trūkumą. Dėl geležies, folio rūgšties ar vitamino B12 malabsorbcijos gali pasireikšti mažakraujystė ir hemoglobino lygio mažėjimas, dėl B grupės vitaminų trūkumo – neurologiniai sutrikimai. Kalcio ir vitamino D malabsorbcija sukelia kaulų retėjimą. Trūkstant magnio ir kalcio padažnėja raumenų mėšlungiai. Kai kuriems pacientams gali pasireikšti vitamino K trūkumas, dėl kurio gali atsirasti kraujo krešėjimo sutrikimų, kartais prasidėti kraujavimas“, – teigia M. Glükmann.

Celiakija gali būti diagnozuota atlikus kraujo tyrimus – ligos atveju kraujyje randama plonosios žarnos gleivinę pažeidžiančių specifinių antikūnų. Kiekvienas norintis gali atlikti ir genetinį polinkio į celiakiją tyrimą. Genetinis polinkis yra būtina, bet ne pakankama sąlyga celiakijai pasireikšti. Tačiau beveik 95 proc. celiakija sergančių ligonių genetiniai tyrimai yra teigiami.

Reikalinga griežta dieta

„Diagnozavus celiakiją, vienintelis būdas palengvinti simptomus – laikytis dietos be glitimo. Kuo anksčiau nustatoma diagnozė ir laikomasi griežtesnės dietos, tuo greičiau pagerėja žarnyno gleivinė ir išnyksta ligos simptomai. Pasireiškusios ligos atveju simptomai išnyksta per keletą savaičių. Išnyksta lėtinis viduriavimas, dėl ko padidėja apetitas, pagerėja nuotaika, kūno svoris pradeda didėti. Laikui bėgant, vėl įsisavinami vitaminai ir mineralai, išnyksta nuovargis, mažakraujystė ir kiti simptomai. Laikantis griežtos dietos, žarnyno gleivinė visiškai atsistato per porą metų, gerėja kraujo tyrimų rezultatai“, – teigia M. Glükmann.

Sergant celiakija ar netoleruojant glitimo, draudžiama vartoti kviečius ir įvairias kviečių rūšis – speltą, kietuosius kviečius, kuskusą, pilno grūdo ir kt., taip pat iš ruginių, miežinių, avižinių miltų keptą duoną ir kepinius. Negalima valgyti makaronų, manų kruopų, sausainių, pyragėlių, tortų ir kt. Neretai grūdų randama pieno produktuose, tepamuose sūriuose, įvairiuose konservuose, mėsos gaminiuose, dešrose (pavyzdžiui, virtoje dešroje) ir saldumynuose.

Leidžiami maisto produktai yra grikiai, kukurūzai, soros, ryžiai bei be glitimo pagaminti kepiniai, duonos traškučiai ir sausainiai. Galima vartoti sūrį, varškę, kefyrą, kiaulieną, jautieną, žuvį, kepenis, kiaušinius, bulves, morkas ir kitas daržoves. Taip pat leidžiama vartoti uogas ir vaisius.

Celiakija sergantis žmogus turi reguliariai atlikti tyrimus. Laboratorijos specialistas ar gydytojas gali įvertinti maistinių medžiagų buvimą ar trūkumą organizme bei patarti šiuo klausimu.

Daugiau informacijos:

infopuslapis

Pasidalink:

Įmonių straipsniai, naujienos, akcijos ir specialistų patarimai

  • Numatytas
  • Antraštė
  • Data
  • Atsitiktiniai
įkelti daugiau visų įkėlimui laikykite nuspaustą SHIFT klavišą įkelti visus